LJT00RE25-61P-014
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LJT00RE25-61P-014
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
61
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ingress Protection :
Environment Resistant
Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Contact Gender :
Male
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Bayonet Lock
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
46.02mm
Orientation :
N (Normal)
DIN Conformance :
No
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
Gender :
Receptacle
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
No
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
61
Length :
30.81mm
Pbfree Code :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Feature :
Flange
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Series :
MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Filter Feature :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
LJT00RE25-61P-014
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJT00RE25-61P-014 Overview
LJT00RE25-61P-014 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT00RE25-61P-014 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT00RE25-61P-014 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER