LJT00RE25-37S
Mfr.Part #
LJT00RE25-37S
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
37
Depth :
46.02mm
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Wall
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Unshielded
REACH SVHC :
Unknown
Gender :
Receptacle
Length :
30.81mm
Aviation, Marine, Military
Body Plating :
Cadmium
Datasheets
LJT00RE25-37S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
LJT00RE25-37S Overview
LJT00RE25-37S Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT00RE25-37S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT00RE25-37S Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER