LJT00RE25-24PA-023
Mfr.Part #
LJT00RE25-24PA-023
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Panel Mount
Number of Pins :
12
Orientation :
A
Published :
Empty Shell :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Bulk
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mixed Contacts :
No
Number of Positions :
24
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
DIN Conformance :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
5 Weeks
Backshell Type :
Solid
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
24
Shell Finish :
Electroless Nickel
Color :
Silver
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Bayonet Lock
LJT00RE25-24PA-023 Overview
LJT00RE25-24PA-023 Features
MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
LJT00RE25-24PA-023 Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
LJT00RE25-24PA-023 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER