LJ4006D8TP
Mfr.Part #
LJ4006D8TP
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
TRIAC ALT 6A 400V TO-252 D-PAK
Package / Case :
Voltage - Off State :
400V
Series :
LJxx06xx
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
6A
Packaging :
Tube
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Trigger Device Type :
Triac
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Current - Hold (Ih) (Max) :
25mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
20mA
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
60A 72A