LJ4006D8RP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LJ4006D8RP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
TRIAC ALT 6A 400V TO-252 D-PAK
Stock
67
In Stock :
67
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Trigger Device Type :
Triac
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Series :
LJxx06xx
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Configuration :
Single
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.2V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
60A 72A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Off State :
400V
Package / Case :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
6A