LHLP10TB220M
Mfr.Part #
LHLP10TB220M
Description
FIXED IND 22UH 1.9A 75 MOHM TH
Fixed Inductors
Number of Terminations :
2
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Shielded
Surface Mount :
No
Series :
LH, LP Type
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
75mOhm Max
Test Frequency :
2.52MHz
Lead Spacing :
5mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Construction :
Tubular
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
0.6 mm
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Inductance :
22μH
Rated Current-Max :
1.9A
Current Rating (Amps) :
1.9A
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Packing Method :
Ammo Pack
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Lead Length :
5mm
Datasheets
LHLP10TB220M
LHLP10TB220M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD