LHL16TB682J
Mfr.Part #
LHL16TB682J
Description
FIXED IND 6.8MH 330MA 3.9 OHM TH
Height Seated (Max) :
0.827 21.00mm
Series :
LH, L Type
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance Frequency - Test :
252kHz
Current Rating :
330mA
Packaging :
Tray
HTS Code :
Lead Length :
5mm
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Q Factor :
20
Size / Dimension :
0.669Dia 17.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Q @ Freq :
20 @ 252kHz
Test Frequency :
252kHz
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
17mm
DC Resistance (DCR) :
3.9Ohm Max
Inductance :
6.8mH
Shielding :
Unshielded
Height :
21mm
Frequency - Self Resonant :
350kHz
Construction :
Tubular
Termination :
Radial
Tolerance :
±5%
Max DC Current :
330mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Lead Spacing :
7.5mm
Packing Method :
Ammo Pack
Datasheets
LHL16TB682J
TAIYO YUDEN LHL16TB682J
LHL16TB682J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD