LHL10NB103J
Mfr.Part #
LHL10NB103J
Description
FIXED IND 10MH 120MA 19 OHM TH
Fixed Inductors
Current Rating :
120mA
Mount :
Through Hole
Q @ Freq :
60 @ 79.6kHz
Termination :
Radial
Max DC Current :
120mA
Diameter :
11mm
Height :
13.9954mm
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Not Applicable
Lead Free :
Lead Free
Inductance :
10mH
Material - Core :
Ferrite
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Lead Length :
5mm
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Special Feature :
Q MEASURED AT 0.0796 MHZ
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
LH, L Type
Q Factor :
60
Mounting Type :
Through Hole
Test Frequency :
1kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency - Self Resonant :
290kHz
Terminal Shape :
Wire
DC Resistance (DCR) :
19Ohm Max
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Published :
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
5mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Construction :
Tubular
Datasheets
LHL10NB103J
TAIYO YUDEN LHL10NB103J
LHL10NB103J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD