LHL16TB680K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LHL16TB680K
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 68UH 3.3A 54 MOHM TH
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
ECCN Code :
EAR99
Lead Length :
5mm
Packaging :
Tray
Shielding :
Unshielded
Frequency - Self Resonant :
3.9MHz
Construction :
Tubular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Termination :
Radial
Height :
21mm
Size / Dimension :
0.669Dia 17.00mm
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Current Rating :
3.3A
DC Resistance (DCR) :
54mOhm Max
Material - Core :
Ferrite
Test Frequency :
2.52MHz
Series :
LH, L Type
Packing Method :
Ammo Pack
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Published :
Lead Spacing :
7.5mm
Q @ Freq :
70 @ 2.52MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminations :
2
Inductance :
68μH
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Through Hole
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Max DC Current :
3.3A
Terminal Shape :
Wire
Number of Functions :
1
Quality Factor-Min (at L-nom) :
70
Q Factor :
70
Height Seated (Max) :
0.827 21.00mm
Lead Diameter :
0.8 mm
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Datasheets
LHL16TB680K
TAIYO YUDEN LHL16TB680K
LHL16TB680K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD