LHL10TB822J
Mfr.Part #
LHL10TB822J
Description
FIXED IND 8.2MH 150MA 12 OHM TH
Inductance Frequency - Test :
252kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Q @ Freq :
50 @ 252kHz
Inductance :
8.2mH
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Lead Free :
Lead Free
Height :
14mm
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Series :
LH, L Type
Packing Method :
Ammo Pack
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Box (TB)
DC Resistance (DCR) :
12Ohm Max
Number of Terminations :
2
Test Frequency :
252kHz
Construction :
Tubular
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
360kHz
Current Rating :
150mA
Terminal Shape :
Wire
Diameter :
11mm
Max DC Current :
150mA
Lead Spacing :
5mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Q Factor :
50
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Lead Length :
5mm
Material - Core :
Ferrite
Number of Functions :
1
Datasheets
LHL10TB822J
TAIYO YUDEN LHL10TB822J
LHL10TB822J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD