LHL10TB563J
Mfr.Part #
LHL10TB563J
Description
FIXED IND 56MH 36MA 170 OHM TH
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Q @ Freq :
30 @ 79.6kHz
Shielding :
Unshielded
Radiation Hardening :
No
Q Factor :
30
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Box (TB)
Inductance :
56mH
Construction :
Tubular
Mount :
Radial, Vertical Cylinder
HTS Code :
Test Frequency :
1kHz
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Current Rating :
36mA
Special Feature :
Q MEASURED AT 0.0796 MHZ
Number of Functions :
1
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
DC Resistance (DCR) :
170Ohm Max
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Termination :
Radial
Material - Core :
Ferrite
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Diameter :
11mm
Max DC Current :
36mA
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
5mm
Height :
14mm
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Self Resonant :
100kHz
Series :
LH, L Type
Lead Length :
5mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Datasheets
LHL10TB563J
TAIYO YUDEN LHL10TB563J
LHL10TB563J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD