LHL10TB561K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LHL10TB561K
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 560UH 520MA 930MOHM TH
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Packaging :
Tape and Box (TB)
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Lead Length :
5mm
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Number of Terminations :
2
Test Frequency :
796kHz
Inductance :
560μH
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Tubular
Frequency - Self Resonant :
1.5MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current Rating :
520mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
LH, L Type
Q Factor :
40
Termination :
Radial
HTS Code :
Published :
Number of Functions :
1
Height :
14mm
DC Resistance (DCR) :
930mOhm Max
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Lead Spacing :
5mm
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Inductance Frequency - Test :
796kHz
Diameter :
11mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Q @ Freq :
30 @ 796kHz
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Packing Method :
Ammo Pack
Shielding :
Unshielded
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Material - Core :
Ferrite
Max DC Current :
520mA
Tolerance :
±10%
Datasheets
LHL10TB561K
TAIYO YUDEN LHL10TB561K
LHL10TB561K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD