LHL10TB152JP
Mfr.Part #
LHL10TB152JP
Description
FIXED IND 1.5MH 300MA 2.7 OHM TH
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Inductance :
1.5mH
Q @ Freq :
50 @ 252kHz
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Tolerance :
±5%
Frequency - Self Resonant :
830kHz
DC Resistance (DCR) :
2.7Ohm Max
Inductance Frequency - Test :
252kHz
Current Rating (Amps) :
300mA
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Datasheets
LHL10TB152JP
LHL10TB152JP datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD