LHL10NB331K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LHL10NB331K
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 330UH 680MA 560MOHM TH
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Max DC Current :
680mA
Frequency - Self Resonant :
2MHz
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Lead Spacing :
5mm
Test Frequency :
796kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Radial
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Height :
13.9954mm
ECCN Code :
EAR99
Inductance :
330μH
Pbfree Code :
yes
Q Factor :
40
Lead Length :
5mm
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Through Hole
Inductance Frequency - Test :
796kHz
Tolerance :
±10%
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Q @ Freq :
30 @ 796kHz
Construction :
Tubular
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Current Rating :
680mA
Published :
Number of Functions :
1
HTS Code :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Shielding :
Unshielded
Diameter :
11mm
DC Resistance (DCR) :
560mOhm Max
Series :
LH, L Type
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Datasheets
LHL10NB331K
TAIYO YUDEN LHL10NB331K
LHL10NB331K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD