LHL08TB561K
Mfr.Part #
LHL08TB561K
Description
FIXED IND 560UH 350MA 1.5 OHM TH
Tape and Box (TB)
Q Factor :
25
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Test Frequency :
796kHz
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Frequency - Self Resonant :
2.2MHz
Unshielded
Terminal Shape :
Wire
DC Resistance (DCR) :
1.5Ohm Max
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Current Rating :
350mA
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Q @ Freq :
25 @ 796kHz
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Radial
Material - Core :
Ferrite
Construction :
Tubular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packing Method :
Ammo Pack
Published :
Number of Functions :
1
Lead Diameter :
0.6 mm
Inductance Frequency - Test :
796kHz
Max DC Current :
350mA
Height :
9.5mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Tolerance :
±10%
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance :
560μH
Datasheets
LHL08TB561K
TAIYO YUDEN LHL08TB561K
LHL08TB561K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD