LHL06NB151K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LHL06NB151K
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 150UH 170MA 1.7 OHM TH
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-25°C~105°C
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
1.7Ohm Max
Tolerance :
±10%
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Frequency - Self Resonant :
5.8MHz
Test Frequency :
796kHz
Packaging :
Bulk
Q @ Freq :
50 @ 796kHz
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Terminal Shape :
Wire
Inductance Frequency - Test :
796kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
170mA
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Number of Functions :
1
Series :
LH, L Type
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.268Dia 6.80mm
Rated Current-Max :
0.17A
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Published :
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Inductance :
150μH
Shielding :
Unshielded
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Datasheets
LHL06NB151K
TAIYO YUDEN LHL06NB151K
LHL06NB151K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD