LHL08TB470K
Mfr.Part #
LHL08TB470K
Description
FIXED IND 47UH 1.2A 150 MOHM TH
Fixed Inductors
Lead Pitch :
5mm
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Q @ Freq :
40 @ 2.52MHz
Lead Diameter :
0.6 mm
Radiation Hardening :
No
DC Resistance (DCR) :
150mOhm Max
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Test Frequency :
2.52MHz
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Construction :
Tubular
Number of Terminations :
2
Published :
Current Rating :
1.2A
Packaging :
Tape and Box (TB)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Max DC Current :
1.2A
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Q Factor :
40
Frequency - Self Resonant :
8.2MHz
Height :
9.5mm
ECCN Code :
EAR99
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shielding :
Unshielded
Packing Method :
Ammo Pack
Mount :
Through Hole
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Number of Functions :
1
Tolerance :
±10%
Series :
LH, L Type
Pbfree Code :
yes
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Factory Lead Time :
4 Weeks
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ferrite
Terminal Shape :
Wire
Inductance :
47μH
Datasheets
LHL08TB470K
TAIYO YUDEN LHL08TB470K
LHL08TB470K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD