LHL08TB390K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LHL08TB390K
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 39UH 1.3A 120 MOHM TH
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Material - Core :
Ferrite
Q Factor :
40
Max DC Current :
1.3A
Number of Functions :
1
Height :
9.5mm
Tolerance :
±10%
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Inductance :
39μH
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Frequency - Self Resonant :
8.4MHz
Shielding :
Unshielded
Diameter :
9mm
Q @ Freq :
40 @ 2.52MHz
Current Rating :
1.3A
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Published :
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Termination :
Radial
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Series :
LH, L Type
DC Resistance (DCR) :
120mOhm Max
Construction :
Tubular
Test Frequency :
2.52MHz
Packaging :
Tape and Box (TB)
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Datasheets
LHL08TB390K
TAIYO YUDEN LHL08TB390K
LHL08TB390K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD