LHL08TB331K
Mfr.Part #
LHL08TB331K
Description
FIXED IND 330UH 440MA 970MOHM TH
Inductance :
330μH
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Construction :
Tubular
Lead Free :
Lead Free
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
1
Test Frequency :
796kHz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Frequency - Self Resonant :
3.2MHz
Tolerance :
±10%
Material - Core :
Ferrite
Height :
9.5mm
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Termination :
Radial
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current Rating :
440mA
Published :
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Max DC Current :
440mA
Q @ Freq :
25 @ 796kHz
Packing Method :
Ammo Pack
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Inductance Frequency - Test :
796kHz
Q Factor :
25
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Diameter :
9mm
DC Resistance (DCR) :
970mOhm Max
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Datasheets
LHL08TB331K
TAIYO YUDEN LHL08TB331K
LHL08TB331K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD