LHL08TB270KC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LHL08TB270KC
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 27UH 1.5A 91 MOHM TH
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Q @ Freq :
50 @ 2.52MHz
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Frequency - Self Resonant :
10MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Inductance :
27μH
Operating Temperature :
-25°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielding :
Unshielded
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Material - Core :
Ferrite
Tolerance :
±10%
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Series :
LH, L Type
DC Resistance (DCR) :
91mOhm Max
Current Rating (Amps) :
1.5A
Datasheets
LHL08TB270KC
LHL08TB270KC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD