LHL08TB223J
Mfr.Part #
LHL08TB223J
Description
FIXED IND 22MH 44MA 82 OHM TH
DC Resistance (DCR) :
82Ohm Max
Inductance :
22mH
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Mount :
Radial, Vertical Cylinder
Termination :
Radial
Published :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Special Feature :
Q MEASURED AT 0.0796 MHZ
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Test Frequency :
1kHz
Shielding :
Unshielded
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Box (TB)
ECCN Code :
EAR99
Frequency - Self Resonant :
280kHz
Height :
9.5mm
Series :
LH, L Type
Construction :
Tubular
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Number of Functions :
1
Packing Method :
Ammo Pack
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Lead Free :
Lead Free
Max DC Current :
44mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Q Factor :
60
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Q @ Freq :
60 @ 79.6kHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
44mA
Diameter :
9mm
Datasheets
LHL08TB223J
TAIYO YUDEN LHL08TB223J
LHL08TB223J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD