LHL08TB151KS
Mfr.Part #
LHL08TB151KS
Description
FIXED IND 150UH 640MA 410MOHM TH
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
DC Resistance (DCR) :
410mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
4.7MHz
Q @ Freq :
20 @ 796kHz
Inductance Frequency - Test :
796kHz
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Current Rating (Amps) :
640mA
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Inductance :
150μH
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Datasheets
LHL08TB151KS
LHL08TB151KS datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD