LHL08NB122J
Mfr.Part #
LHL08NB122J
Description
FIXED IND 1.2MH 220MA 3.2 OHM TH
Inductance Frequency - Test :
252kHz
Shielding :
Unshielded
Test Frequency :
252kHz
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Q @ Freq :
45 @ 252kHz
Material - Core :
Ferrite
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
LH, L Type
Pbfree Code :
yes
Max DC Current :
220mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Frequency - Self Resonant :
1.4MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Q Factor :
45
Construction :
Tubular
Number of Functions :
1
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
DC Resistance (DCR) :
3.2Ohm Max
Published :
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Inductance :
1.2mH
Radiation Hardening :
No
Diameter :
9mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Termination :
Radial
Current Rating :
220mA
Height :
9.5mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
LHL08NB122J
TAIYO YUDEN LHL08NB122J
LHL08NB122J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD