LHL08NB120K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LHL08NB120K
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 12UH 2.3A 44 MOHM TH
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
Unshielded
Number of Functions :
1
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
HTS Code :
Q @ Freq :
65 @ 2.52MHz
Published :
Construction :
Tubular
Packaging :
Bulk
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Test Frequency :
2.52MHz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Mount :
Through Hole
Lead Diameter :
0.6 mm
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Inductance :
12μH
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Height :
9.5mm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
2
Frequency - Self Resonant :
16MHz
Termination :
Radial
Quality Factor-Min (at L-nom) :
65
Q Factor :
65
Tolerance :
±10%
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
44mOhm Max
Terminal Shape :
Wire
Material - Core :
Ferrite
Current Rating :
2.3A
Max DC Current :
2.3A
Mounting Type :
Through Hole
Series :
LH, L Type
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Datasheets
LHL08NB120K
TAIYO YUDEN LHL08NB120K
LHL08NB120K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD