LHL06TB120K
Mfr.Part #
LHL06TB120K
Description
FIXED IND 12UH 400MA 390 MOHM TH
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Current Rating :
400mA
Inductance :
12μH
Frequency - Self Resonant :
17MHz
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
DC Resistance (DCR) :
390mOhm Max
Packaging :
Tray
Size / Dimension :
0.268Dia 6.80mm
Rated Current-Max :
0.4A
Q @ Freq :
50 @ 2.52MHz
Test Frequency :
2.52MHz
Datasheets
LHL06TB120K
TAIYO YUDEN LHL06TB120K
LHL06TB120K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD