LHL06NB680K
Mfr.Part #
LHL06NB680K
Description
FIXED IND 68UH 245MA 1.1 OHM TH
DC Resistance (DCR) :
1.1Ohm Max
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Packaging :
Bulk
Rated Current-Max :
0.245A
Size / Dimension :
0.268Dia 6.80mm
Test Frequency :
2.52MHz
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Tolerance :
±10%
Frequency - Self Resonant :
7.2MHz
Published :
Q @ Freq :
50 @ 2.52MHz
Current Rating :
245mA
Inductance :
68μH
Datasheets
LHL06NB680K
TAIYO YUDEN LHL06NB680K
LHL06NB680K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD