LHL06NB272J
Mfr.Part #
LHL06NB272J
Description
FIXED IND 2.7MH 44MA 26 OHM TH
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Test Frequency :
252kHz
Inductance Frequency - Test :
252kHz
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.268Dia 6.80mm
DC Resistance (DCR) :
26Ohm Max
Published :
Frequency - Self Resonant :
1.5MHz
Rated Current-Max :
0.044A
Q @ Freq :
50 @ 252kHz
Current Rating :
44mA
Inductance :
2.7mH
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Datasheets
LHL06NB272J
TAIYO YUDEN LHL06NB272J
LHL06NB272J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD