LH1500AAB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LH1500AAB
Manufacturer
Vishay
Package / Case
6-SMD (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 150MA 0-350V
Stock
117
In Stock :
117
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Solid State Relays
Voltage - Input :
1.25VDC
Max Input Current :
50mA
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
Unknown
Number of Pins :
6
Relay Type :
Relay
Termination Style :
Gull wing
Forward Current :
900μA
Termination :
Gull wing
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
On-State Resistance (Max) :
20Ohm
Input Current :
50mA
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage :
350V
Published :
2005
Mount :
Surface Mount
Output Current :
250mA
Max Operating Temperature :
85°C
Isolation Voltage :
5.3kV
Max Output Voltage :
350V
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
6 Weeks
Max Output Current :
250mA
Package / Case :
6-SMD (0.300, 7.62mm)
Resistance :
20Ohm
Output Type :
AC, DC
Packaging :
Tube
Series :
LH1500
Voltage - Load :
0V~350V
Max Input Voltage :
1.45V
Throw Configuration :
SPST
Mounting Type :
Surface Mount
Load Current :
150mA
Datasheets
LH1500AAB
Introducing Solid State Relays Vishay LH1500AAB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:6, Circuit:SPST-NO (1 Form A), Package / Case:6-SMD (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Surface Mount, LH1500AAB pinout, LH1500AAB datasheet PDF, LH1500AAB amp .Beyond Solid State Relays Vishay LH1500AAB ,we also offer AQY412SX, AQW214EH, AQY211G2SX, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay LH1500AAB
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V