LGY1E153MELB35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LGY1E153MELB35
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP
Stock
32
In Stock :
32
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Leakage Current :
1.83mA
Termination :
Snap in
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.9A @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Life (Hours) :
5000 hours
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Published :
2015
HTS Code :
Voltage - Rated :
25V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Tan Delta :
0.4
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Capacitance :
15000µF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Packaging :
Bulk
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Series :
LGY
Ripple Current :
2.9A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Diameter :
30mm
Lead Pitch :
10mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
3.335A @ 50kHz
Height :
35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
LGY1E153MELB35
Nichicon LGY1E153MELB35
LGY 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.9A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In