LGN2Z122MELB35
Mfr.Part #
LGN2Z122MELB35
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 180V SNAP
Stock
165
In Stock :
165
Ripple Current @ High Frequency :
3.45A @ 50kHz
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Published :
2009
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
HTS Code :
Ripple Current :
2.3A
Height :
35mm
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
1.39mA
Voltage - Rated DC :
180V
Capacitance :
1200μF
Lead Pitch :
10mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.3A @ 120Hz
Diameter :
30mm
Datasheets
LGN2Z122MELB35
Nichicon LGN2Z122MELB35
LGN 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.3A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In