LGG2Z152MELB40
Mfr.Part #
LGG2Z152MELB40
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 180V SNAP
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Diameter :
30mm
Ripple Current :
2.5A
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1500μF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.75A @ 50kHz
Length :
40mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.5A @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
180V
Terminal Pitch :
10mm
Leakage Current :
1.55mA
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Datasheets
LGG2Z152MELB40
Nichicon LGG2Z152MELB40
LGG 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.5A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In