LFSCM3GA115EP1-5FF1704C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LFSCM3GA115EP1-5FF1704C
Manufacturer
Lattice Semiconductor
Package / Case
1704-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 942 I/O 1704FCBGA
Manufacturer :
Lattice Semiconductor
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Total RAM Bits :
Number of Pins :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
RAM Size :
975kB
Number of Logic Elements/Cells :
Supply Voltage :
1.2V
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
LFSCM3GA115
Number of I/O :
942
Length :
42.5mm
Terminal Form :
Ball
Packaging :
Tray
Mounting Type :
Surface Mount
Clock Frequency :
1000MHz
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Series :
SCM
Qualification Status :
Not Qualified
HTS Code :
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Width :
42.5mm
Package / Case :
1704-BBGA, FCBGA
Number of Outputs :
942
Reach Compliance Code :
not_compliant
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Pitch :
1mm
Number of Logic Cells :
ECCN Code :
EAR99
Number of CLBs :
424
Height Seated (Max) :
3.25mm
Power Supplies :
1.21.2/3.32.5V
Number of LABs/CLBs :
Voltage - Supply :
0.95V~1.26V
Terminal Position :
BOTTOM
3.25mm mm FPGAs SCM Series 1704-BBGA, FCBGA 1mm mm
LFSCM3GA115EP1-5FF1704C Overview
Fpga chips is supplied in the 1704-BBGA, FCBGA package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 942 I/Os for transferring data in a more coherent manner. There are 115000 logic elements/cells to form a fundamental building block. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.2V. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 0.95V~1.26V. It is a type of FPGA belonging to the SCM seies. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. There are 942 outputs incorporated in this device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. The RAM bits that this device offer is 7987200. Its base part number LFSCM3GA115 can be used to find related parts. The RAM si975kBe of this FPGA module reaches 975kB to ensure normal operation of the program. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 1704 pins. This FPGA is built as an array of 28750 LABs/CLBs. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. Fpga electronics operates from a 1.21.2/3.32.5V power supply. Typically, fpga semiconductor uses a crystal oscillating at 1000MHz . 424 CLBs are basic modules used for its architecture. Fpga semiconductor incorporates 115200 logic cells used for the building block.