LFSC3GA115E-5FCN1704I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LFSC3GA115E-5FCN1704I
Manufacturer
Lattice Semiconductor
Package / Case
1704-BCBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 942 I/O 1704FCBGA
Manufacturer :
Lattice Semiconductor
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Terminal Form :
Ball
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
JESD-609 Code :
e1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Published :
Length :
42.5mm
Width :
42.5mm
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Number of I/O :
942
Packaging :
Tray
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Logic Elements/Cells :
RAM Size :
975kB
Series :
SC
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
LFSC3GA115
Package / Case :
1704-BCBGA, FCBGA
Power Supplies :
1.21.2/3.32.5V
Terminal Position :
BOTTOM
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
5.3mm
Number of Logic Cells :
Operating Supply Voltage :
1.2V
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Terminal Pitch :
1mm
Supply Voltage :
1.2V
Total RAM Bits :
Max Frequency :
700MHz
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Number of Outputs :
942
Mounting Type :
Surface Mount
Number of CLBs :
424
Operating Temperature :
-40°C~105°C TJ
Voltage - Supply :
0.95V~1.26V
Number of LABs/CLBs :
1.2V V 5.3mm mm FPGAs SC Series 1704-BCBGA, FCBGA 1mm mm
LFSC3GA115E-5FCN1704I Overview
As part of the 1704-BCBGA, FCBGA package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 942 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 115000 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.2V. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 0.95V~1.26V . It is a type of FPGA that belongs to the SC series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of -40°C~105°C TJ when operating the machine. In this device, there are 942 outputs that can be used. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. This device has 7987200 RAM bits, which is the number of RAM bits that this device offers. Its base part number LFSC3GA115 can be used to find parts that are related to it. Fpga electronics is important that this FPGA module has a RAM si975kBe of 975kB in order to ensure that the program will run normally. There are 1704 pins on this device. The FPGA consists of 28750 LABs/CLBs. According to its specifications, this FPGA will be able to work fantastically as long as it is mounted in Surface Mount. Its flexibility can be fully utilized when operating with a 1.2V supply voltage. An external power supply of 1.21.2/3.32.5V is required to power the device. Its architecture is based on 424 CLBs. This FPGA can get as fast as 700MHz. As part of the building blocks, it consists of 115200 logic cells.