LFSC3GA40E-6FFN1152I
Mfr.Part #
LFSC3GA40E-6FFN1152I
Package / Case
1152-BBGA
Description
IC FPGA 604 I/O 1152FBGA
Base Part Number :
LFSC3GA40
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of I/O :
604
RAM Size :
497.5kB
Number of Logic Elements/Cells :
Package / Case :
1152-BBGA
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Supply :
0.95V~1.26V
Operating Temperature :
-40°C~105°C TJ
FPGAs SC Series 1152-BBGA
LFSC3GA40E-6FFN1152I Overview
A 1152-BBGA package contains it, and it is available for download. Its 604 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block contains 40000 logic elements or cells. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 0.95V~1.26V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the SC series are a type of FPGA that belong to the SC series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~105°C TJ range at all times when the unit is in use. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. Having a RAM bit size of 4075520 means that this device will offer you a lot of memory. For related parts, use its base part number LFSC3GA40. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. This cable has 1152 pins and is designed to connect to a computer. 10000 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications.