LFSC3GA40E-5FFAN1020I
Mfr.Part #
LFSC3GA40E-5FFAN1020I
Package / Case
1020-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 562 I/O 1020BGA
Terminal Pitch :
1mm
Package / Case :
1020-BBGA, FCBGA
Number of Logic Cells :
Width :
33mm
Length :
33mm
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of I/O :
562
Voltage - Supply :
0.95V~1.26V
Number of Outputs :
562
Height Seated (Max) :
3.82mm
Base Part Number :
LFSC3GA40
Supply Voltage :
1.2V
Qualification Status :
Not Qualified
Clock Frequency :
1000MHz
Number of LABs/CLBs :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of CLBs :
216
Packaging :
Tray
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
RAM Size :
497.5kB
Operating Temperature :
-40°C~105°C TJ
3.82mm mm FPGAs SC Series 1020-BBGA, FCBGA 1mm mm
LFSC3GA40E-5FFAN1020I Overview
In the 1020-BBGA, FCBGA package, you will find fpga chips. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. The device has 562 I/O ports for more coherent data transfer. To form a fundamental building block, there are 40000 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1.2V volts is required. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. There is a 0.95V~1.26V-volt supply voltage required for the device to operate. The SC Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within -40°C~105°C TJ when operating. A total of 562 outputs are incorporated into this device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 4075520 bFpga chipss. You can find related parts by using the part number LFSC3GA40, which is its base part number. It is crucial that the RAM si497.5kBe of this FPGA module reaches 497.5kB so that the program can run normally. In order to make it work, 1020 pins have been designed. A total of 10000 LABs/CLBs are included in this FPGA. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. There is a 1.21.2/3.32.5V power supply that is required to operate it. It usually uses a 1000MHz crystal. For its architecture, 216 CLB modules are used. During the construction of the building block, there are 40400 logic cells used.