LFSC3GA115E-6FC1152C
Mfr.Part #
LFSC3GA115E-6FC1152C
Package / Case
1152-BCBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 660 I/O 1152FCBGA
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Lead Free :
Lead Free
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of CLBs :
424
Operating Supply Voltage :
1.2V
Height Seated (Max) :
5.2mm
Voltage - Supply :
0.95V~1.26V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Logic Elements/Cells :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Package / Case :
1152-BCBGA, FCBGA
Base Part Number :
LFSC3GA115
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Number of Outputs :
660
Supply Voltage :
1.2V
Reach Compliance Code :
not_compliant
RAM Size :
975kB
Total RAM Bits :
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
JESD-609 Code :
e0
Length :
35mm
Width :
35mm
Number of I/O :
660
Terminal Pitch :
1mm
Power Supplies :
1.21.2/3.32.5V
Max Frequency :
700MHz
Qualification Status :
Not Qualified
1.2V V 5.2mm mm FPGAs SC Series 1152-BCBGA, FCBGA 1mm mm
LFSC3GA115E-6FC1152C Overview
A 1152-BCBGA, FCBGA package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 660 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block is made up of 115000 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 1.2V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Powered by a 0.95V~1.26V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the SC series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of 0°C~85°C TJ. In order to make this device as versatile as possible, there are 660 different outputs included. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 7987200. Related parts can be found by using its base part number LFSC3GA115. The FPGA module's RAM si975kBe reaches 975kB in order to ensure that the program operates in a normal manner. 1152 pins are designed into the device. Fpga electronics contains 28750 LABs/CLBs in an array. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. A 1.2V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. Powered by a 1.21.2/3.32.5V power supply, it can be operated by almost anyone. In its architecture, there are 424 CLB modules. Using this FPGA, you can get speeds up to 700MHz.