LFCG-1800+
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LFCG-1800+
Manufacturer
Mini-Circuits
Package / Case
0805 (2012 Metric), 8 PC Pad
Datasheet
Download
Description
LTCC LOW PASS FILTER, DC - 1800
Manufacturer :
Mini-Circuits
Product Category :
Ceramic Filters
Product Status :
Active
Impedance :
50Ohm
Brand :
Product Type :
Signal Conditioning
Series :
Height (Max) :
0.037" (0.95mm)
Type :
LTCC
Packaging :
MouseReel
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product :
Low Pass Filters
Termination Style :
SMD/SMT
Package :
Digi-Reel?
Mounting :
SMD/SMT
Filter Type :
Low Pass
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Subcategory :
Filters
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Frequency Range :
DC to 1800 MHz
Insertion Loss :
2.2dB
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0805 (2012 Metric), 8 PC Pad
RoHS :
Details
Product Category :
Signal Conditioning
Frequency :
2.03GHz