LFCG-1400+
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LFCG-1400+
Manufacturer
Mini-Circuits
Package / Case
0805 (2012 Metric), 8 PC Pad
Datasheet
Download
Description
LTCC LOW PASS FILTER, DC - 1400
Manufacturer :
Mini-Circuits
Product Category :
Ceramic Filters
Product Category :
Signal Conditioning
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Brand :
Product Type :
Signal Conditioning
Frequency :
1.65GHz
Subcategory :
Filters
Height (Max) :
0.037" (0.95mm)
Package / Case :
0805 (2012 Metric), 8 PC Pad
Frequency Range :
DC to 1400 MHz
RoHS :
Details
Series :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Mounting Type :
Surface Mount
Mounting :
SMD/SMT
Type :
LTCC
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Insertion Loss :
1.9dB
Impedance :
50Ohm