LDH-65-700W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LDH-65-700W
Manufacturer
MEAN WELL
Description
DC-DC STEP-UP CONSTANT CURRENT L
Stock
189
In Stock :
189
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Length :
75 mm
Base Product Number :
LDH-65
Topology :
Boost
Voltage - Input (Min) :
9.5V
Operation :
Constant Current
Type :
Constant Current
Voltage - Output :
12.5 ~ 80V
Termination :
Wire Leaded
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Package :
Box
Height :
22.7 mm
Termination Style :
Wire Leads
Features :
OVP, SCP
Approval Agency :
CE, EAC
Efficiency :
95%
Series :
LDH-65 (65W)
Width :
53 mm
Standard :
Input Voltage :
9.5 to 32 Vdc
Output Type :
Product Status :
Active
Mounting Type :
Chassis Mount
Mounting Style :
Chassis Mount
Output Power :
56 W
Mounting :
Maximum Output Power :
65W
Output Current :
700 mA
Brand :
RoHS :
Details
Ratings :
Voltage - Input (Max) :
32V
Number of Outputs :
1
Current - Output (Max) :
700mA
Operation Mode :
Constant Current (CC)
Dimming :
Analog, PWM
Subcategory :
AC-DC Power Supply
IP Rating :
Size / Dimension :
2.95" L x 2.09" W x 0.89" H (75.0mm x 53.0mm x 22.7mm)
Product Category :
LED Power Supplies
Output Voltage :
12.5 to 80 V
Product Type :
LED Power Supplies
Power (Watts) :
56 W