LDH-25-350
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LDH-25-350
Manufacturer
MEAN WELL
Package / Case
6-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC-DC STEP-UP CONSTANT CURRENT L
Stock
353
In Stock :
353
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Type :
Constant Current
Length :
52.4 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Voltage - Input (Max) :
32V
Voltage - Input (Min) :
9.5V
Features :
OVP, SCP
Output Voltage :
12.5 to 72 V
Standard :
Width :
27.2 mm
Height :
24 mm
Subcategory :
AC-DC Power Supply
Topology :
Boost
RoHS :
Details
Series :
LDH-25 (25W)
Product Status :
Active
Operation :
Constant Current
IP Rating :
Maximum Output Power :
25W
Output Current :
350 mA
Dimming :
Analog, PWM
Voltage - Output :
12.5 ~ 72V
Mounting :
Through Hole
Efficiency :
95%
Brand :
Power (Watts) :
25 W
Base Product Number :
LDH-25
Current - Output (Max) :
350mA
Package / Case :
6-DIP Module
Number of Outputs :
1
Mounting Style :
Panel Mount
Product Category :
LED Power Supplies
Approval Agency :
CE, EAC
Package :
Box
Size / Dimension :
2.06" L x 1.07" W x 0.94" H (52.4mm x 27.2mm x 24.0mm)
Output Power :
25.2 W
Mounting Type :
Through Hole
Operation Mode :
Constant Current (CC)
Output Type :
Input Voltage :
9.5 to 32 Vdc