LD39150DT18-R
Mfr.Part #
LD39150DT18-R
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A DPAK
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Length :
6.5mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Position :
Single
Package / Case :
Voltage Dropout (Max) :
0.4V @ 1.5A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Output Type :
FIXED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Pitch :
2.28mm
Base Part Number :
LD39150
Output Voltage :
1.8V
Accuracy :
1.5 %
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
PSRR :
65dB ~ 55dB (120Hz ~ 1kHz)
Voltage - Input (Max) :
6V
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dropout Voltage :
200mV
Quiescent Current :
2.5mA
Packing Method :
Tape and Reel
Max Output Current :
1.5A
Mount :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Min Input Voltage :
2.5V
Reference Voltage :
1.22V
Number of Outputs :
EAR99
Pin Count :
3
Number of Pins :
3
Output Voltage 1 :
1.8V
Input Bias Current :
1mA