LD39130SJ18R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LD39130SJ18R
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
4-UFBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC REG LIN 1.8V 300MA 4FLIPCHIP
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Min Input Voltage :
1.4V
Length :
720μm
Base Part Number :
LD39130
Tolerance :
1%
Package / Case :
4-UFBGA, FCBGA
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
720μm
Current - Quiescent (Iq) :
45µA
Output Configuration :
Positive
Control Features :
Enable
Accuracy :
1 %
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Nominal Output Voltage :
1.8V
Max Output Current :
300mA
Number of Regulators :
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Output Voltage :
1.8V
Number of Pins :
4
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
70dB
Dropout Voltage :
300mV
Lead Free :
Lead Free
PSRR :
70dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Operating Supply Current :
55μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Cut Tape (CT)
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Quiescent Current :
4μA
REACH SVHC :
No SVHC
Output Type :
FIXED
Height :
420μm
Datasheets
LD39130SJ18R
STMicroelectronics LD39130SJ18R
[Voltage Regulators - Linear STMicroelectronics LD39130SJ18R] Overview
Introducing the LD39130SJ18R, a cutting-edge integrated circuit regulator meticulously crafted by STMicroelectronics, a pioneer in semiconductor technology. This state-of-the-art component embodies excellence in voltage regulation, offering a stable output of 1.8V with a current rating of 300mA. Encapsulated in a compact 4-flip-chip package, this regulator delivers unrivaled performance and reliability, making it the preferred choice for a myriad of industrial applications.
LD39130SJ18R Features
  • Efficient Voltage Regulation: Ensures a steady output of 1.8V, meeting the stringent requirements of modern electronic devices.
  • High Current Capacity: Capable of delivering up to 300mA of current, facilitating the operation of power-hungry components.