LD39080PT18-R
Mfr.Part #
LD39080PT18-R
Package / Case
TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Description
IC REG LINEAR 1.8V 800MA PPAK
Output Voltage :
1.8V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Number of Outputs :
1
Number of Terminations :
4
Min Output Voltage :
1.8V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Reference Voltage :
1.22V
Enable
Max Output Current :
800mA
Dropout Voltage1-Nom :
0.15V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type :
FIXED
Packing Method :
Tape and Reel
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Quiescent Current :
2.5mA
Min Input Voltage :
2.5V
Output Configuration :
Positive
JESD-30 Code :
R-PSSO-G4
Voltage - Input (Max) :
6V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 800mA
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage Tolerance-Max :
3%
Height Seated (Max) :
2.63mm
Terminal Form :
Gull wing
Input Bias Current :
1mA
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Single
Pin Count :
4
Lead Free :
Lead Free
Base Part Number :
LD39080
Accuracy :
1.5 %
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage 1 :
1.8V
Dropout Voltage :
150mV
Number of Pins :
5
Datasheets
LD39080PT18-R
STMicroelectronics LD39080PT18-R
[Voltage Regulators - Linear] STMicroelectronics LD39080PT18-R Overview
Introducing the LD39080PT18-R from STMicroelectronics, a cutting-edge linear voltage regulator designed to deliver exceptional performance and reliability in a wide range of applications. This integrated circuit (IC) boasts a regulated output voltage of 1.8V and a maximum output current of 800mA, making it an ideal choice for powering various electronic devices with precision and efficiency.
LD39080PT18-R Features
  • Regulated output voltage of 1.8V
  • Maximum output current of 800mA