LD39030ADTPU28R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LD39030ADTPU28R
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA 4DFN
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Control Features :
Enable
Base Part Number :
LD39030
Voltage Dropout (Max) :
0.33V @ 300mA
PSRR :
80dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
Dropout Voltage :
330mV
Output Voltage :
2.8V
Current - Quiescent (Iq) :
40μA
Package / Case :
4-XDFN Exposed Pad
Number of Regulators :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Output :
300mA
Output Configuration :
Positive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Type :
FIXED
Datasheets
LD39030ADTPU28R
STMicroelectronics LD39030ADTPU28R
Enable Fixed LD39030 PMIC 4-XDFN Exposed Pad
LD39030ADTPU28R Overview
Deliveries are in Tape & Reel (TR) cases. The package is in a 4-XDFN Exposed Pad case. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~125°C TJ degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. There is an output current of 300mA on this regulator. There is a voltage dropout of 10 volts for this IC regulator. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number LD39030.
LD39030ADTPU28R Features
330mV dropout voltage