LD29150PT18R
Mfr.Part #
LD29150PT18R
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A PPAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Regulators :
1
Voltage Dropout (Max) :
0.7V @ 1.5A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Functions :
1
Height Seated (Max) :
2.63mm
Number of Outputs :
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Single
Lead Free :
Lead Free
PSRR :
72dB (120Hz)
Output Voltage :
1.8V
Length :
6.5mm
Qualification Status :
Not Qualified
Base Part Number :
LD29150
Dropout Voltage :
400mV
Input Voltage (Min) :
3V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage Tolerance-Max :
2%
Number of Terminations :
4
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Output Voltage 1 :
1.8V
Control Features :
Enable
JESD-30 Code :
R-PSSO-G4
Input Voltage Absolute-Max :
30V
ECCN Code :
EAR99
Current - Supply (Max) :
80mA
Output Type :
FIXED
Pin Count :
4
Current - Quiescent (Iq) :
180μA
Reach Compliance Code :
not_compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dropout Voltage1-Nom :
0.4V
Current - Output :
1.5A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Voltage - Input (Max) :
14V
Input Bias Current :
15mA
Reference Voltage :
1.2423V
Package / Case :
Packing Method :
Tape and Reel
Operating Temperature :
-40°C~125°C