LD12W-16-C0800
Mfr.Part #
LD12W-16-C0800
Manufacturer
EPtronics, Inc.
Description
LED DRIVER AC/DC CC 8-16V 800MA
Manufacturer :
EPtronics, Inc.
Product Category :
Series :
LD12W
1 (Unlimited)
Topology :
AC DC Converter
Voltage - Input (Min) :
100VAC
Output Power :
11.2W
Current - Output (Max) :
800mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
13W
Mounting Type :
Chassis Mount
Efficiency :
78%
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Voltage - Isolation :
3.75kV
Operating Temperature :
-30°C~50°C
Voltage - Output :
8V~16V
Number of Outputs :
1
Mount :
Panel
Approval Agency :
CE, cURus, FCC
Termination Style :
Wire Leads
Size / Dimension :
3.35Lx1.42W x 0.91 H 85.1mmx36.1mmx23.1mm