LD120W-49
Mfr.Part #
LD120W-49
Manufacturer
EPtronics, Inc.
Description
LED DRIVER AC/DC CV 49V 2.45A
Manufacturer :
EPtronics, Inc.
Product Category :
Output Power :
120 W
Topology :
AC DC Converter
Product Status :
Active
Dimming :
Analog, PWM
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Input (Max) :
305VAC
Mount :
Panel
Ratings :
IP66
Type :
Constant Voltage
Size / Dimension :
7.20" L x 2.33" W x 1.47" H (182.9mm x 59.2mm x 37.3mm)
Power (Watts) :
120 W
Voltage - Input (Min) :
90VAC
Approval Agency :
CE, cUL, cURus, FCC
Series :
LD120W
Number of Outputs :
1
Termination Style :
Wire Leads
Current - Output (Max) :
2.45A
Package :
Bulk
Voltage - Output :
49V
Voltage - Isolation :
3.75 kV
Efficiency :
90%
Base Product Number :
LD120W
Operating Temperature :
-30°C ~ 60°C