LD055C273JAB2A
Mfr.Part #
LD055C273JAB2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.027UF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Dissipation Factor :
2.5 %
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
1.25mm
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
0.94mm
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitance :
0.027μF
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
LD
Case Code (Imperial) :
Thickness :
939.8μm
Temperature Characteristics Code :
X7R
TR, Paper, 7 Inch
Published :
Datasheets
LD055C273JAB2A
KYOCERA AVX LD055C273JAB2A
LD 0.027μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
LD055C273JAB2A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
LD055C273JAB2A Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V