LD05-1R5J-RC
Mfr.Part #
LD05-1R5J-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
1.5uH +/-5% Ferrite Core Chip
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.094" L x 0.068" W (2.40mm x 1.72mm)
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Ratings :
Inductance :
1.5 µH
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Frequency - Self Resonant :
90MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
DC Resistance (DCR) :
180mOhm
Tolerance :
±5%
Supplier Device Package :
0805
Shielding :
Unshielded
Q @ Freq :
18 @ 7.96MHz
Features :
Height - Seated (Max) :
0.060" (1.52mm)
Current - Saturation (Isat) :
650mA
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Series :
LD05
Material - Core :
Ferrite
Type :
Wirewound
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
LD05-1R5J-RC
Allied Components International LD05-1R5J-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD