LD055A821JAB2A
Mfr.Part #
LD055A821JAB2A
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP CER 820PF 50V NP0 0805
LD
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness :
939.8μm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Case Code (Metric) :
Dielectric :
C0G
Tolerance :
±5%
Weight :
5.499807mg
Factory Lead Time :
20 Weeks
Depth :
1.25mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Number of Pins :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
Height :
940μm
Published :
Capacitance :
820pF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
LD055A821JAB2A
KYOCERA AVX LD055A821JAB2A
LD 820pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
LD055A821JAB2A Overview
A program's size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
LD055A821JAB2A Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V